Šalia esančiojo negalia gali būti ne tik skausminga, bet ir prasminga, net įkvepianti. Sutrikusio intelekto vaikus auginantys tėvai mokosi nekeikti likimo ir savo sunkią kasdienybę priimti kaip galimybę kaskart pamatyti save ir pasaulį kitokį. Šių vaikų protas nėra toks pajėgus kaip mūsų, sveikųjų, bet siela tokia pati didelė ir jautri. Sutrikusio intelekto dukterį auginanti mama tuo įsitikina kiekvieną dieną ir savo vaiką vadina angelo jai siųsta globėja, padėjusia apsisaugoti nuo didelių klaidų ir tapusia tikra išminties mokytoja.
„Mes esame!”
Įkvėpti šviesių šios mamos minčių „Angelų vaikų diena“ savo naująjį projektą pavadino Klaipėdos „Medeinės“ mokykla, kurioje ugdomi proto negalią turintys vaikai. Retai matomi viešojoje erdvėje, ne visada prisimenami didžiųjų valdžios žmonių, šie vaikai garsiai taria: „Mes esame!”. Idėja visuomenei priminti apie šalia esančius angelų vaikus kilo projekto iniciatoriui, ilgamečiui mokyklos globėjui, klaipėdiečiui Davidui Šamraj ir mokyklos direktorei Elenai Knyzaitei.
„Norime priminti, kad esame visuomenės dalis, kad mūsų norai ir svajonės taip pat svarbūs. Ir nors mums neretai priekaištaujama, kad mūsų veikla pernelyg brangiai atsieina, didelės pastangos duoda grąžą – mes galime sukurti tiems vaikams jaukią, pozityvią, kūrybišką aplinką ir palengvinti jų patiriamus sunkumus“, - sako Klaipėdos „Medeinės“ mokyklos direktorė Elena Knyzaitė.
Ši mokykla – vienintelė Klaipėdoje, kurioje mokosi vaikai su dideliais ir labai dideliais specialiaisiais poreikiais. Visus juos sieja bendra negalia – intelekto sutrikimas, tačiau dažnas mokinys kenčia ir nuo lydinčių – regos, klausos, judėjimo sutrikimų, autizmo.
Tikslas – ne daugybos lentelė
Išmokyti proto negalią turinčiuosius matematikos, gramatikos, rankdarbių reikalauja ypatingų žinių ir begalinės kantrybės. „Čia gali dirbti tik jaučiantys pašaukimą. Mokytojui turi skaudėti galvą ir širdį dėl kiekvieno vaiko: ar jis pavalgė, kaip nusiteikęs, kaip jaučiasi namie, ar jam ten gera. Ne visi ištveria“, - atvirai pripažįsta E.Knyzaitė. Bet tie, kurie lieka, anot jos, verti pačių gražiausių žodžių.
Klaipėdos „Medeinės“ pedagogai džiaugiasi kiekvienu, net pačiu menkiausiu vaikų laimėjimu. Rodos, visai paprastos užduotys šiems vaikams tampa dideliu iššūkiu, kurį įveikti dažnai pristinga ne tik fizinių įgūdžių, bet ir motyvacijos. Būtina prieiti prie kiekvieno daug kartų, padėti sėkmingai atlikti užduotį, įkvėpti ir padrąsinti, nes lengvų užduočių čia nebūna. Tačiau ne mokslo pasiekimai čia svarbiausi. Kur kas svarbesnis ir veikiausiai pagrindinis mokyklos uždavinys – padėti kiekvienam iš šių jaunų žmonių tapti kuo labiau savarankiškam. Palikus mokyklą jų laukia pats rimčiausias išbandymas – gyvenimas visuomenėje.
Tiki projekto tęstinumu
„Kiekvienas vaikas - tarsi atskiras pasaulis. Jų intelektas apribotas, bet jie turi unikalių gabumų: vieni nuostabiai piešia, kiti labai muzikalūs, vienas berniukas mus visus stebina savo karpiniais, netrukus žadame surengti jo darbų parodą“, - džiaugiasi mokyklos vadovė ir patyrusi pedagogė E.Knyzaitė.
Išskirtines savo mokinių istorijas mokyklos bendruomenė papasakos kartu su Klaipėdos regiono verslininkais įgyvendindama tęstinį projektą „Angelų vaikų diena“ , kuris, kaip tikimasi, taps tradiciniu.
„Tai kitokie vaikai, tačiau graudulio, skausmo išeidamas iš čia niekada neišsinešu, priešingai – pasikraunu gerų emocijų, šypsausi kartu su jais“, - sako projekto globėjas Davidas Šamraj.
Mokykla džiaugiasi užmezgusi nevienadienę draugystę su „Neptūno“ krepšinio klubu, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionu, jūrų krovos kompanija „Bega“, laivininkystės įmone „Limarko“. Jų dėmesys ir parama mokyklai nepaprastai vertinga. Mokyklos bendruomenė viliasi, jog atsiras ir daugiau norinčių gerais darbais prisidėti prie to, kad proto negalią turintys vaikai dienas leistų patogiau ir smagiau.
Įstaiga nepajėgia savo lėšomis pritaikyti erdvių neįgaliesiems, tad vargti tenka ir mokytojams, ir vaikams. Būtina atnaujinti nuolydžius, kuriais į valgyklą ir klases vežami sunkiai judantys mokiniai, sugedęs keltuvas, remonto seniai nematė mokyklos fojė, aktų salė, šioje trūksta ventiliacijos. Pedagogai ir vaikų tėvai svajoja mokyklos teritorijoje išvysti atnaujintą sporto aikštyną, kuriame atsirastų lauko treniruoklių, neįgaliesiems pritaikytų sūpuoklių. Suptis vaikai itin mėgsta. Mokytojai pastebi, jog sūpuoklės padeda vaikams nusiraminti, suvaldyti sprogstančias emocijas.
Projekto sumanytojai tikisi, kad gerų žmonių, verslinininkų, dosnių ir geraširdžių klaipėdiečių dėka, pavyks pritraukti lėšų būtiniausiems darbams atlikti ir angelų vaikai galės džiaugtis atnaujintomis erdvėmis. Rugsėjo mėnesį Klaipėdoje „Medeinės“ moksleiviai surengs didžiulę padėkos šventę, kurioje kartu su jais už paramą ir dėmesį dėkos ir žinomi Lietuvos atlikėjai. Prie projekto jau prisijungė informaciniai rėmėjai - dienraštis „Vakarų ekspresas“ ir UAB „Reklamos akademija“.
Klaipėdos „Medeinės“ mokyklos vadovė su džiaugsmu pripažino, kad visuomenės požiūris į proto negalią turinčius žmones keičiasi į gera. Tačiau susirūpinimą kelia metų metus valdžios nesprendžiamas klausimas dėl vėlesnio neįgaliųjų ugdymosi galimybių. Kur mokytis ir kuo užsiimti baigus mokyklą? Specialybių pasiūla labai menka, nors šių žmonių norai ir svajonės tokie pat dideli kaip sveikųjų.
Apie ypatingą, kitokį angelų vaikų pasaulį, jų rūpesčius, džiaugsmus ir kasdienybę skaitykite kituose projekto „Angelų vaikų diena“ pranešimuose.
Vaida JUTKONĖ